background
OK1FRT

OK1FRT - něco o mě

SOTA je mé hobby...

SOTA

První seznámení s programem sota nastalo na cykloexpedici v roce 2008, kdy Vláďa OK1XVZ již nevím na kterém kopci aktivoval sotu a něco mi o tom řekl. Po návratu z cykloexpedice sem se rozhodl, že spojím moji zálibu v kolo s vysíláním a začal sem zbrojit na sotu. Od mlada jsem zamilován do Šumavy a tak nebyla náhoda,že moje první aktivace soty bude právě zde. Na 19.8.2008 jsem si naplánoval aktivaci soty Oblík PL-011. Moje výbava na vysílání byla FT-817,-transmatch,-anténa 8,5m drát,-UNUN balun,-baterie 7Ah,-a paměťový klíč tenkrát ještě s pastičkou dělanou na tišťáku ( dost mi pozlobila) hi. Vzpomínám na poslední úsek výstupu na Oblík, že jsem vlastně kolo traverzoval přez kameny a to jsem ještě netušil, že bude i hůře.Na vrcholu sem zjistil, že nejvyší bod pro úchyt mé antény je asi třímetrová souška. S myšlenkou, že ze spojení asi nebude nic, sem anténu přeci jenom natáhl, z nosiče na kole jsem si udělal pracovní desku, nainstaloval zařízení a trhl jsem pákou vipinače hi. K mému překvapení byl v okolí kmitočtu 7032 MHz docela čilý provoz.

Doladil sem anténu, našel volný kmitočet,a zavysílal jsem QRL?. Odpověď byla okamžitá ozvalo se YES, a tak jsem začal volat výzvu. Moje první QSO na sotě bylo se stanicí DL6UNF. To vše se odehrálo ve 12:05 utc. Hned tu samou minutu mi zavolala stanice SM6CMU a pak už to šlo vše jak po drátku hi. Moje obavy, že na ten kus drátu vzhledem k jeho výšce neudělám ani jedno QSO se vbrzku rozplynuly a při mé první aktivaci jsem udělal 45 QSO. To mě namlsalo, a příští den sem vyrazil na Poledník s tím samým vybavením.

Celkem sem v roce 2008 měl 5 aktivací. 2xPL,-2xST a jednou US. Dal sem si závazek, že se v příštím roce určitě polepším co se týká aktivací.

Láda OK1FRT

Submenu